În timp ce crema se răcește, pregătim margarina. Asigurăm că margarina a ajuns la temperatura camerei și este moale, pentru a se putea integra ușor în crema noastră. După ce crema s-a răcit, adăugăm margarina cubulețe, direct în compoziție. Folosim din nou mixerul pentru a încorpora margarina, obținând o cremă fină și uniformă. Este esențial ca toate ingredientele să fie bine integrate pentru a avea o textură perfectă.
Pentru asamblarea desertului, vom avea nevoie de două foi de prăjitură: o foaie maro și un blat galben. Așezăm prima foaie maro pe un platou și întindem un strat generos de cremă peste aceasta. Apoi, adăugăm blatul galben deasupra, urmat de un alt strat de cremă. Acoperim totul cu cea de-a doua foaie maro. La final, presărăm zahăr pudră pe deasupra pentru un aspect elegant și atrăgător.
Pentru a adăuga un plus de savoare și un aspect mai rafinat, am decis să acopăr foaia maro cu un strat de glazură de ciocolată. Aceasta nu doar că va îmbunătăți gustul, dar va și oferi un contrast plăcut cu crema din interior. Deasupra glazurii, am picurat ciocolată albă topită, creând astfel un efect vizual deosebit. Acest desert nu doar că arată impresionant, dar gustul său este absolut divin, combinând texturi și arome care se completează minunat. Savurați-l alături de cei dragi!
Ingrediente
Pentru foile de cacao avem nevoie de: -300 g faina -10 g untura sau margarina(eu am pus untura) -1 ou -100g zahar pudra -1 lingura cacao -1/2 plic praf de copt(eu am pus bicarbonat) Cum procedam pentru foi: -Din aceste ingrediente se framanta un aluat elastic si daca iese prea vartos se pot adauga 2 linguri de smantana. Din acest aluat se fac 2 bile din care se coc 2 foi pe dosul tavii, 10 minute la foc mediu. Blat galben: -6 oua -10 linguri apa calduta -230 g faina -1/2 plic praf de copt Cum procedam pentru blat: -se freaca galbenusurile cu zaharul,se adauga apoi treptat apa calduta, pana se obtine o compozitie groasa si spumoasa.Se adauga faina,praful de copt si la urma albusurie bine batute spuma. Se coace (se incearca scu scobitoarea) in tava in care am pus hartie de copt. Crema: -70 g faina -500 ml lapte -250 g zahar -1 pachet unt sau margarina(eu am pus 1 cub de rama)