Desert - Prajiturele cu lichior si frisca de Axenia O. - Rețete Recipia
Țin minte că prima dată când am încercat să fac prăjiturelele astea cu lichior și frișcă, am uitat să bat albușurile bine. Am aruncat totul în bol, deodată, în graba aia de sâmbătă seara când veneau niște prieteni pe nepusă masă. Rezultatul? Niște brioșe plat-făcute, de-ai fi zis că-s biscuiți pufoși, nu prăjiturele. Dar, cum e la mine, nu m-am lăsat. Am refăcut și a doua tură, și a treia, și acum, sincer, știu pe de rost pașii și nu-mi mai trebuie nici rețetar, nici google, nici nimic. Le fac cu ochii închiși când am chef de ceva dulce rapid și care sigur iese, fără să-mi bat capul cu prăjituri sofisticate sau creme complicate.

Durează cam 15 minute să le amesteci și să le pui în forme, încă vreo 25-30 la cuptor. Deci, într-o oră ai prăjiturele aburinde pe masă, cu tot cu decor. Îți ies vreo 10-12 bucăți, depinde de cât de generoase sunt formele tale (ale mele sunt mai mici, deci de obicei ies cam 12). E fix genul de desert pe care-l faci dacă nu ai chef de lucruri complicate, dar vrei să arate că te-ai străduit. Nivelul? Oricine poate, chiar și cu un mixer din ăla vechi de tot. Nu necesită talent de cofetar, doar puțină atenție la amestecare și, zic eu, răbdare să nu le scoți prea devreme din cuptor. Cam atât la partea de tehnic.

De ce le fac des? Păi, pentru mine sunt exact prăjitura aia de compromis între ceva rapid, delicios și totuși de efect. Pot să le adaptez după ce am prin casă (fie pun lichior de mure, fie ceva de portocale, am încercat și cu sirop de zmeură când nu aveam lichior). Plus că nu am nevoie de ingrediente dubioase, doar chestii de bază: ouă, lapte, făină, zahăr, ulei. Și nu-ți trebuie nici cântar, numai linguri la îndemână. Le mai fac și pentru că poți da pe deasupra ce frișcă vrei tu – naturală, vegetală, cu cacao, cu ce ai chef – și arată de fiecare dată altfel. Au farmecul lor, mai ales dacă folosești forme haioase, gen steluțe sau brăduți. Și, sincer, copiii le adoră. Tot timpul când le-am dus la vreo petrecere au dispărut primele.

Ingrediente clasice și simple, să nu zici că ai nevoie de nimic special:

- 3 ouă – pentru textură și pentru a lega totul. Dacă-s ouă de la țară, iese și mai galbenă compoziția, dar merg și din supermarket fără stres.

- Un vârf de cuțit de sare – fără sare, dulcele nu are niciun gust, să nu uiți de el.

- 6 linguri zahăr (eu zic că sunt suficiente, dar dacă-ți place super dulce, mai pui una, deși nu recomand, că dă pe afară la copt).

- 6 linguri lapte (cam 90 ml) – să fie compoziția moale, ajută și la pufoșenie.

- 6 linguri ulei (din cel neutru, nu de măsline, nici măcar de nucă, merge floarea-soarelui, eventual porumb).

- 1 linguriță praf de copt – ca să crească și să nu faci biscuiți ca mine la început.

- 6 linguri făină (aprox. 120 g) – eu pun făină clasică, nu specială de prăjituri. Merge și cu integrală, dacă vrei, dar nu mai ies la fel de fine.

- 1 lingură cacao (uneori mai pun 1,5, dacă vreau să fie mai ciocolătoase, dar teoretic una ajunge) – pentru gust și culoare, fără cacao n-au farmec.

- Lichior de mure (sau alt lichior, cam 2 lingurițe pentru fiecare prăjitură, depinde cât vrei de aromate și umede).

- Pentru decor: 150 ml frișcă lichidă (eu folosesc una deja îndulcită, să nu-mi bat capul), plus bombonele colorate sau ce ai chef. Dacă vrei să le faci de sărbători, poți folosi și niște ornamente tematice.

Și-acum, cum le fac eu pas cu pas, ca la carte, să iasă de fiecare dată:

1. Prima treabă și cea mai importantă: separ ouăle. Albușurile le pun într-un bol curat (musai uscat, fără nicio picătură de gălbenuș, altfel nu se bat). Le bat cu mixerul (sau cu telul, dacă n-ai chef de zgomot) și arunc vârful de sare din start. Sarea chiar contează, face ca spuma să fie mai fermă. Bat până nu mai cade nimic din tel – cam 2-3 minute, dacă mixerul e decent.

2. Încep să adaug zahărul, dar nu deodată. Pun câte o lingură, bat, încă una, bat, și tot așa până termin tot zahărul. Compoziția devine tare lucioasă, ca bezeaua de la prăjitura cu fructe (dacă știi cum arată). Nu te grăbi aici, dacă nu e zahărul dizolvat bine, nu se leagă.

3. Gălbenușurile le pun pe rând, amestec de fiecare dată doar cât să se încorporeze, nu mai bat ca la albuș. Aici poți schimba mixerul pe viteză mică sau, dacă vrei, cu spatula.

4. Acum vine laptele, tot treptat. Îl torn câte o lingură, mixez, iar lingură, iar mixez. Nu știu de ce, dar dacă pun totul deodată, parcă se taie compoziția. Poate e doar la mine, dar am pățit-o.

5. Uleiul la fel – turnat lent, nu deodată. Am pățit să nu se amestece bine și să rămână mici „bălți” uleioase prin prăjitură. Așa, cu răbdare, nu-i bai.

6. În alt bol, amestec făina cu praful de copt și cacaua. Le cern direct deasupra compoziției ca să nu rămână cocoloașe. Din punctul ăsta, nu mai folosesc mixerul, doar spatulă, cu mișcări largi, ca la pandișpan, să nu se lase spuma. E important să nu mesteci prea energic, altfel nu mai cresc. Trebuie să ai grijă, altfel amestecul se lasă și le scoți din cuptor la fel de plate cum le-am făcut prima dată.

7. Cu lingura, pun compoziția în forme de brioșe – la mine ajung cam trei sferturi din formă, fiindcă oricum mai cresc la copt. Dacă ai tăvi de silicon, nu le unge, dar la metalice merge un pic de ulei sau unt, să nu rămână lipite.

8. Le bag la cuptorul preîncălzit la 175 de grade, cam 25-30 de minute. Sincer, mie la 27-28 de minute ies perfect, dar depinde de cuptor. Dacă le lași prea mult, devin uscate.

9. Le scot și le las să se răcească complet înainte să le umplu cu lichior. Dacă-s calde, lichiorul se evaporă și nu-ți mai rămâne nimic în prăjitură. Cu o linguriță, picur pe fiecare prăjiturică cam două lingurițe de lichior, dacă vrei poți să faci mici găurele cu scobitoarea înainte, ca să pătrundă mai bine.

10. Bat frișca (de obicei nu mai pun zahăr, doar dacă folosesc una neîndulcită). O pun într-un poș (sau într-o pungă tăiată la colț, dacă nu am chef să caut poșul) și ornez fiecare prăjitură. Uneori fac jumătate de frișcă cu cacao (adaug o linguriță de cacao la final), dacă vreau să fie mai special pentru vreo sărbătoare.

11. Peste frișcă presar bombonele colorate, cocos, fistic tocat, sau ce mai găsesc prin dulap. Cam asta-i tot, nimic complicat.

Sfaturi, variații și idei de servire

Sfaturi utile:

- Nu încerca să scoți prăjiturelele din forme până nu s-au răcit – altfel se rup. Am făcut greșeala asta de câteva ori, și m-am trezit cu niște prăjiturele căzute, numai bune de mâncat direct din tavă.
- Dacă vrei ca lichiorul să nu fie prea puternic (mai ales dacă le dai copiilor), diluează-l cu puțină apă sau sirop de mure. Merge la fel de bine și nu se simte alcoolul.
- Încearcă să nu supramixezi după ce pui făina, pentru că se lasă totul și nu mai ai nicio treabă cu „pufoșenia”.
- Folosește forme diferite, să fie mai haios la servit – eu am de Crăciun steluțe și brăduți, dar și forme simple de brioșe.
- La ornare, nu trebuie să fii artist – poți să pui frișca și cu lingura, gustul e același.

Înlocuiri și adaptări:

- Pentru varianta fără gluten, folosește făină fără gluten (am încercat cu mix pentru prăjituri, nu e chiar la fel de aerat, dar merge).
- Dacă nu ai lichior de mure, poți pune sirop de afine, zmeură, chiar și compot din care reduci puțin lichidul.
- Pentru o variantă fără lactate, poți folosi lapte vegetal (ovăz, migdale), iar frișca s-o schimbi cu frișcă vegetală. Am încercat și așa pentru niște prieteni vegani (dar nu mai pui ouă în acest caz, evident, și modifici rețeta, deci nu mai e fix aceeași prăjitură).
- Dacă vrei o variantă mai dietetică, pune zahăr mai puțin sau înlocuiește-l cu eritritol – nu iese la fel de bine, dar nici nu se lipește de șolduri.

Variații de rețetă:

- Poți face cu vanilie în loc de cacao, și atunci obții prăjiturele aurii, bune cu orice fel de sirop.
- În loc de lichior, bagi un compot de fructe, dai siropul peste prăjituri, iar pe deasupra pui și bucăți de fruct (caise, piersici, ce ai).
- Pentru un plus de crocant, presară puțin zahăr brun deasupra înainte de copt – formează o crustă crocantă foarte faină.
- Dacă nu-ți place frișca, poți pune o cremă de brânză dulce cu zahăr pudră și coajă de lămâie.

Idei de servire:

- Le poți servi la cafea dimineața (eu așa fac când rămân de pe o zi pe alta).
- Se potrivesc bine cu un ceai negru sau cu un pahar de lapte rece.
- Dacă vrei ceva mai festiv, le așezi pe un platou mare, decorezi cu fructe proaspete (afine, mure), și le pui la masă de sărbătoare.
- Merg de minune la picnic, pentru că nu ai nevoie de tacâmuri, doar le iei și gata.

Întrebări frecvente:

1. Pot să le fac din timp, să țină până a doua zi?
Da, stau foarte bine la frigider, acoperite, chiar și 2-3 zile. Dacă știi că nu le mănânci imediat, lasă ornarea cu frișcă pe ultima sută de metri, altfel frișca se lasă, mai ales dacă stau la cald. Prăjiturelele simple, fără frișcă, țin și la temperatura camerei o zi.

2. Lichiorul se poate înlocui cu ceva fără alcool?
Sigur că da. Mergi pe sirop de mure, afine, zmeură sau chiar compot bine scurs. Poți să faci și o variantă cu lapte îndulcit și esență de fructe – nu e la fel de aromat, dar merge.

3. Pot să pun fructe direct în compoziție?
Da, dar ai grijă să nu fie foarte zemoase, că lasă apă. Mure, afine sau zmeură proaspete, câteva prinse în aluat la final, dau un gust grozav. Dacă folosești fructe congelate, nu le decongela înainte.

4. Se poate congela compoziția sau prăjiturelele gata făcute?
Compoziția nu prea, pentru că se lasă spuma. Prăjiturelele coapte, însă, pot fi congelate (fără frișcă), apoi le dezgheți la temperatura camerei și ornezi când ai nevoie.

5. Ce faci dacă nu ai tăvi de brioșe?
Se pot turna în forme de silicon mici, sau chiar în forme pentru savarine sau mini-checuri. În lipsă de orice, folosești forme de hârtie (dar să fie dublate, altfel aluatul curge).

Valori nutriționale (aproximative):

O prăjiturică are în jur de 150-170 calorii (depinde câtă frișcă pui și cât de generoasă e mâna la lichior). Avem cam 4-5 g proteine (ouăle și laptele contează aici), 6-7 g grăsimi (uleiul și frișca), restul sunt carbohidrați simpli (zaharuri din aluat și frișcă). Dacă stai să te gândești, nu e bombă calorică precum alte prăjituri cu cremă și unt. Poți jongla cu cantitatea de zahăr sau frișcă pentru a le face mai „light”. Sunt ok ca desert, mai ales dacă nu le mănânci pe toate deodată – totuși, să nu ne păcălim, nu-s fit, dar nici nu-ți ruinează dieta dacă iei una-două la cafea.

Cum se păstrează și reîncălzește:

După ce le-ai ornat cu frișcă, ține-le la frigider într-o cutie închisă, ca să nu prindă gust de la alte mâncăruri. Fără frișcă, rezistă la temperatura camerei măcar 24 de ore, în funcție de căldură. Dacă vrei să le reîmprospătezi a doua zi, le bagi 10-15 secunde la microunde (fără frișcă!), după care ornezi proaspăt. Prăjiturelele fără frișcă se pot și congela, apoi le lași la dezghețat pe blatul din bucătărie, ies la fel de bune. Sfatul meu: nu le ține prea mult, pentru că frișca se strică, iar aroma de lichior se duce. Eu prefer să le fac cu o seară înainte de eveniment, iar ornarea cu frișcă să o las pe ziua servirii.

Etichete

Desert - Prajiturele cu lichior si frisca de Axenia O. - Rețete Recipia

Categorii