Când am făcut prima oară biscuiții ăștia, eram convins că o să iasă o catastrofă, pentru că am pus afinele direct din congelator și s-au lăsat niște dâre mov în aluat. Îmi amintesc că am fugit repede la vecina s-o întreb dacă trebuie să las fructele să se dezghețe sau nu, și mi-a spus, așa pe fugă, că „lasă, că nu mori dacă-s puțin zdrobite”. Bine, a avut dreptate, chiar dacă la început biscuiții mei semănau cu niște hărți ciudate. De atunci am tot încercat să-i fac mai „frumoși”, dar mereu ajung la aceeași concluzie: gustul e ce contează, iar aspectul, eh, e de ajuns să miroasă a lămâie și să se simtă crocanți la margine, moi la mijloc. Mai nou îi și personalizez cu niște litere din silicon – chestie pe care o uit tot timpul să o spăl după. Să nu zici că nu te-am avertizat!
Durează cam o oră jumate cu tot cu statul la frigider, și ies pe la 30 de bucăți dacă nu faci prea mari formele. Nivelul nu-i cine știe ce, să zic așa, aș da undeva la ușor spre mediu. Nu-ți trebuie robot sau chestii speciale, doar un bol mare, un sucitor și răbdare să nu întinzi aluatul prea subțire sau prea gros, să nu sfârșești cu pietre sau cu clătite cam tari.
De ce îi fac des? Pentru că-s buni dimineața la cafea, dacă apuci să-i mai ai a doua zi. Eu mănânc și seara cu un ceai, recunosc. Îmi place combinația aia de acrișor de la lămâie și dulceag de la zahărul brun, și textura aia de biscuiți pe care nu-i găsești prin magazine. În plus, nu trebuie să ai niciun ingredient fancy. Și, bonus, poți să-i faci și de post dacă te ții de margarină. Sunt „de familie”, să zic așa, pentru că se fac rapid, nu lasă tone de vase și totul e gata într-o după-amiază. La mine au supraviețuit uneori chiar și trei zile într-o cutie (zic „uneori” pentru că de multe ori dispar înainte să apuce să se răcească).
1. Margarina (sau untul, dacă nu ții post) la temperatura camerei. Să nu fie piatră, să nu fie topită, ceva între. O pui într-un bol mare. Adaugi două linguri bune de zahăr brun. Eu folosesc zahăr brun pentru că se simte mai plăcut, nu e atât de țipător ca cel alb, dar merge și normal, să nu zici că nu-ți iese altfel.
2. Freci bine cu o lingură sau cu mixerul de mână până se deschide la culoare și nu mai simți granule mari. Cam două-trei minute dacă ai chef de amestecat, altfel lasă-le să stea două minute împreună și mai freacă o dată, nu se supără nimeni.
3. Razi coaja de la o lămâie. Fă asta deasupra bolului, să prinzi toate uleiurile. Eu nu pun niciodată mai mult de o lămâie, că devin amari. Mulți greșesc aici, nu știu de ce cred că dacă pui coajă multă e mai bun, nu e.
4. Stingi o linguriță de bicarbonat cu zeama de la lămâie, direct într-o lingură mică, să sfârâie, și torni totul în bol. Asta dă aer aluatului, nu sări pasul.
5. Acum vin afinele. Sincer, eu pun ce am, dar patru-cinci linguri pline sunt suficiente. Direct din congelator? Da, e ok. Doar să nu le decongelezi înainte, că se fac fleșcăite, știu eu din experiență. Dacă le ai proaspete, nu e bai, doar nu zdrobi prea tare la amestecat.
6. Acum începe treaba migăloasă. Amesteci două tipuri de făină – una albă, una neagră, cam 200 grame din fiecare. Poți să le amesteci dinainte, eu tot uit și le pun pe rând. Adaugi treptat în bol, amestecând cu lingura sau cu mâna, depinde cât de chef ai. După vreo trei sferturi din făină, vezi că începe să se îngroașe treaba. Eu mă mut pe blatul pudrat cu făină și frământ ușor, cât să nu iasă betonul.
7. Când nu se mai lipește de mâini, oprești făina. Nu forța toată cantitatea dacă vezi că-i deja ok, că altfel te plângi apoi că-s tari.
8. Formezi un disc, îl înfășori în folie alimentară și-l trimiți la frigider măcar o oră. Poți și două, nu-i bai, dar minim o oră.
9. Împarți coca în 2-3 bucăți, lucrezi cu una, restul la rece. Întinzi cu sucitorul pe blatul pudrat cu făină, grosime cam de-un deget mic, poate chiar mai subțire dacă-i vrei mai crocanți. Dacă se lipește, presară făină și pe deasupra. N-are nimic dacă se mai sparg afinele.
10. Decupezi forme – orice-ți place, eu am tot felul de forme de biscuit și uneori decupez chiar cu un pahar. Așezi biscuiții pe tavă cu hârtie de copt. Nu-i înghesui, că se mai lasă la copt.
11. Dai la cuptorul încins la 170°C. Timp? Pe la 12-15 minute, dar uită-te după marginile aurii. Când vezi că s-au rumenit ușor pe deasupra, gata. Nu-i coace prea mult, că devin cam tari când se răcesc.
12. Lasă-i să se răcească în tavă vreo cinci minute, apoi îi scoți pe un grătar sau pe o farfurie mare.
Dacă nu vrei să folosești margarină, merge perfect cu unt, doar că nu mai sunt de post. Poți să folosești și zahăr normal, dar zahărul brun dă o aromă mai fină, nu e la fel de dulceag și nu se caramelizează la fel. Dacă nu ai afine, poți pune și alte fructe de pădure – zmeură, mure, sau, dacă ai curaj, vișine. Merge și coajă de portocală în loc de lămâie, dar schimbă complet vibe-ul.
La băuturi, îi văd lângă o cafea neagră, fără zahăr. Sau cu ceai negru, la fel, nu foarte dulce, să nu acopere aroma lămâii. Dacă vrei să te răsfeți, un lapte rece cu vanilie îi face demențiali. Dacă tot ești pe post, o limonadă rece sau chiar un ceai de fructe merge perfect. Dacă ai chef de un meniu complet, îi asociez cu o budincă de chia sau un smoothie gros, ceva acrișor. Îți faci propriul brunch, ce să mai.
Dacă ai chef să încerci alte chestii, poți să bagi și niște nuci sau migdale tocate. O altă variantă, dacă nu ai chef de fructe, e să pui doar coajă de citrice și să adaugi o lingură de semințe de mac – ies foarte buni și așa. Dacă te ține, poți să faci o glazură simplă de lămâie din zahăr pudră și zeamă de lămâie, și să-i ungi cu o pensulă după ce s-au răcit.
Sunt foarte buni și cu bucățele mici de ciocolată neagră, nu multă, să nu mascheze aroma de lămâie. Îi poți face și fără afine, ies mai simpli, dar la fel de aromați. Poți jongla și cu făina – doar albă dacă vrei biscuiți mai fragezi, doar neagră dacă vrei să simți că mănânci ceva mai rustic.
Îi văd lângă orice băutură caldă, dar dacă ar fi să aleg, cafeaua fără lapte îi pune cel mai bine în valoare. Încearcă să nu-i mănânci chiar proaspăt scoși din cuptor, că nu se simte lămâia așa tare. Sunt super buni la vreo oră-două după ce s-au răcit complet. Dacă ai musafiri, îi poți pune lângă un platou cu fructe proaspete sau chiar cu o cremă de brânză ușoară.
Întrebări frecvente:
1. Se pot face doar cu făină albă sau doar cu făină neagră?
Da, dar textura o să fie diferită. Doar albă – ies mai pufoși și fragezi, doar neagră – sunt mai densi și „hrănitori”, să zicem așa. Eu prefer mixul, că păstrează și aroma și frăgezimea.
2. Pot folosi unt în loc de margarină?
Da, iese chiar mai gustos, dar nu mai sunt de post. Untul face biscuiții mai fragezi, margarina îi lasă puțin mai crocanți.
3. Dacă nu am afine, ce pot pune?
Fructe de pădure congelate: zmeură, mure, coacăze sau vișine. Să ai grijă doar să nu le amesteci foarte tare, că fac aluatul prea umed.
4. Biscuiții trebuie neapărat răciți la frigider?
Da, altfel aluatul e prea moale și se lipește peste tot. Plus că la copt ies mai uniformi, nu se lasă prea tare.
5. Se pot congela biscuiții?
Da, îi poți păstra la congelator în pungi bine sigilate. Îi scoți la temperatura camerei, nu-și pierd textura.
6. Ce să fac dacă ies prea tari?
Ai pus prea multă făină sau ai copt prea mult. Data viitoare frământă mai puțin, folosește făina cu măsură și nu depăși timpul de copt.
7. Se poate reduce zahărul?
Da, poți folosi doar o lingură dacă vrei, dar nu mai ies la fel de gustoși. Poți compensa cu niște extract de vanilie.
8. Ce rol are bicarbonatul stins cu lămâie?
Face biscuiții mai ușori și mai fragezi, nu sări peste el. Dacă nu-l stingi, la copt se simte mirosul neplăcut.
Dacă te uiți la calorii, nu sunt cei mai „fit” biscuiți, dar nici prăjitură cu cremă nu mănânci. O porție de 3-4 biscuiți sare pe la 150-180 kcal, depinde cât de mari îi faci și cât zahăr folosești. Grăsimile vin din margarină/unt, dar nu-s multe la porție. Zahărul e cam 2-3g pe biscuit, iar fibrele vin din făina neagră. Dacă folosești margarină vegetală, nu ai colesterol, ceea ce-i bine pentru cine ține la așa ceva. Ca macronutrienți – sunt ok dacă vrei un dulce mai sănătos decât brioșele sau biscuiții cu creme. Nu zic să-i mănânci la fiecare masă, dar nu-i nici vreo bombă calorică. Plus, ai vitamina C și antioxidanți din afine, un pic de fibre din făină, deci măcar ai o scuză când mănânci mai mulți.
Biscuiții se țin cel mai bine într-o cutie metalică închisă, la temperatura camerei. Rezistă 3-4 zile fără să se înmoaie prea tare. Dacă ai făcut mulți, îi poți ține în pungi cu ziplock sau într-un borcan mare cu capac. Să nu-i lași descoperiți, altfel trag umezeala. Nu trebuie reîncălziți, sunt buni reci, dar dacă vrei să-i încălzești puțin (nu știu, poate ai chef de ceva mai fraged), bagă-i 1-2 minute la cuptorul încins, dar nu la microunde, că devin cauciuc.
Ingrediente:
- 250 g margarină sau unt (rol: dă frăgezime și gust, e „grăsimea” care leagă totul)
- 2 linguri zahăr brun (rol: îndulcire și aromă caramelizată, nu doar zahăr simplu)
- coaja rasă de la o lămâie (dă aromă și prospețime, nu folosi partea albă, e amară)
- zeama de la o lămâie (rol: pentru acid și ca să stingă bicarbonatul)
- 1 linguriță bicarbonat de sodiu (le face mai pufoase și ușoare, reacționează cu lămâia)
- 4 linguri de afine (dau culoare, acrișor, textură și ceva antioxidanți)
- 200 g făină albă (leagă și dă textură fragedă)
- 200 g făină neagră (aduce fibre, gust mai dens, biscuiți mai sățioși)
Durează cam o oră jumate cu tot cu statul la frigider, și ies pe la 30 de bucăți dacă nu faci prea mari formele. Nivelul nu-i cine știe ce, să zic așa, aș da undeva la ușor spre mediu. Nu-ți trebuie robot sau chestii speciale, doar un bol mare, un sucitor și răbdare să nu întinzi aluatul prea subțire sau prea gros, să nu sfârșești cu pietre sau cu clătite cam tari.
De ce îi fac des? Pentru că-s buni dimineața la cafea, dacă apuci să-i mai ai a doua zi. Eu mănânc și seara cu un ceai, recunosc. Îmi place combinația aia de acrișor de la lămâie și dulceag de la zahărul brun, și textura aia de biscuiți pe care nu-i găsești prin magazine. În plus, nu trebuie să ai niciun ingredient fancy. Și, bonus, poți să-i faci și de post dacă te ții de margarină. Sunt „de familie”, să zic așa, pentru că se fac rapid, nu lasă tone de vase și totul e gata într-o după-amiază. La mine au supraviețuit uneori chiar și trei zile într-o cutie (zic „uneori” pentru că de multe ori dispar înainte să apuce să se răcească).
1. Margarina (sau untul, dacă nu ții post) la temperatura camerei. Să nu fie piatră, să nu fie topită, ceva între. O pui într-un bol mare. Adaugi două linguri bune de zahăr brun. Eu folosesc zahăr brun pentru că se simte mai plăcut, nu e atât de țipător ca cel alb, dar merge și normal, să nu zici că nu-ți iese altfel.
2. Freci bine cu o lingură sau cu mixerul de mână până se deschide la culoare și nu mai simți granule mari. Cam două-trei minute dacă ai chef de amestecat, altfel lasă-le să stea două minute împreună și mai freacă o dată, nu se supără nimeni.
3. Razi coaja de la o lămâie. Fă asta deasupra bolului, să prinzi toate uleiurile. Eu nu pun niciodată mai mult de o lămâie, că devin amari. Mulți greșesc aici, nu știu de ce cred că dacă pui coajă multă e mai bun, nu e.
4. Stingi o linguriță de bicarbonat cu zeama de la lămâie, direct într-o lingură mică, să sfârâie, și torni totul în bol. Asta dă aer aluatului, nu sări pasul.
5. Acum vin afinele. Sincer, eu pun ce am, dar patru-cinci linguri pline sunt suficiente. Direct din congelator? Da, e ok. Doar să nu le decongelezi înainte, că se fac fleșcăite, știu eu din experiență. Dacă le ai proaspete, nu e bai, doar nu zdrobi prea tare la amestecat.
6. Acum începe treaba migăloasă. Amesteci două tipuri de făină – una albă, una neagră, cam 200 grame din fiecare. Poți să le amesteci dinainte, eu tot uit și le pun pe rând. Adaugi treptat în bol, amestecând cu lingura sau cu mâna, depinde cât de chef ai. După vreo trei sferturi din făină, vezi că începe să se îngroașe treaba. Eu mă mut pe blatul pudrat cu făină și frământ ușor, cât să nu iasă betonul.
7. Când nu se mai lipește de mâini, oprești făina. Nu forța toată cantitatea dacă vezi că-i deja ok, că altfel te plângi apoi că-s tari.
8. Formezi un disc, îl înfășori în folie alimentară și-l trimiți la frigider măcar o oră. Poți și două, nu-i bai, dar minim o oră.
9. Împarți coca în 2-3 bucăți, lucrezi cu una, restul la rece. Întinzi cu sucitorul pe blatul pudrat cu făină, grosime cam de-un deget mic, poate chiar mai subțire dacă-i vrei mai crocanți. Dacă se lipește, presară făină și pe deasupra. N-are nimic dacă se mai sparg afinele.
10. Decupezi forme – orice-ți place, eu am tot felul de forme de biscuit și uneori decupez chiar cu un pahar. Așezi biscuiții pe tavă cu hârtie de copt. Nu-i înghesui, că se mai lasă la copt.
11. Dai la cuptorul încins la 170°C. Timp? Pe la 12-15 minute, dar uită-te după marginile aurii. Când vezi că s-au rumenit ușor pe deasupra, gata. Nu-i coace prea mult, că devin cam tari când se răcesc.
12. Lasă-i să se răcească în tavă vreo cinci minute, apoi îi scoți pe un grătar sau pe o farfurie mare.
Dacă nu vrei să folosești margarină, merge perfect cu unt, doar că nu mai sunt de post. Poți să folosești și zahăr normal, dar zahărul brun dă o aromă mai fină, nu e la fel de dulceag și nu se caramelizează la fel. Dacă nu ai afine, poți pune și alte fructe de pădure – zmeură, mure, sau, dacă ai curaj, vișine. Merge și coajă de portocală în loc de lămâie, dar schimbă complet vibe-ul.
La băuturi, îi văd lângă o cafea neagră, fără zahăr. Sau cu ceai negru, la fel, nu foarte dulce, să nu acopere aroma lămâii. Dacă vrei să te răsfeți, un lapte rece cu vanilie îi face demențiali. Dacă tot ești pe post, o limonadă rece sau chiar un ceai de fructe merge perfect. Dacă ai chef de un meniu complet, îi asociez cu o budincă de chia sau un smoothie gros, ceva acrișor. Îți faci propriul brunch, ce să mai.
Dacă ai chef să încerci alte chestii, poți să bagi și niște nuci sau migdale tocate. O altă variantă, dacă nu ai chef de fructe, e să pui doar coajă de citrice și să adaugi o lingură de semințe de mac – ies foarte buni și așa. Dacă te ține, poți să faci o glazură simplă de lămâie din zahăr pudră și zeamă de lămâie, și să-i ungi cu o pensulă după ce s-au răcit.
Sunt foarte buni și cu bucățele mici de ciocolată neagră, nu multă, să nu mascheze aroma de lămâie. Îi poți face și fără afine, ies mai simpli, dar la fel de aromați. Poți jongla și cu făina – doar albă dacă vrei biscuiți mai fragezi, doar neagră dacă vrei să simți că mănânci ceva mai rustic.
Îi văd lângă orice băutură caldă, dar dacă ar fi să aleg, cafeaua fără lapte îi pune cel mai bine în valoare. Încearcă să nu-i mănânci chiar proaspăt scoși din cuptor, că nu se simte lămâia așa tare. Sunt super buni la vreo oră-două după ce s-au răcit complet. Dacă ai musafiri, îi poți pune lângă un platou cu fructe proaspete sau chiar cu o cremă de brânză ușoară.
Întrebări frecvente:
1. Se pot face doar cu făină albă sau doar cu făină neagră?
Da, dar textura o să fie diferită. Doar albă – ies mai pufoși și fragezi, doar neagră – sunt mai densi și „hrănitori”, să zicem așa. Eu prefer mixul, că păstrează și aroma și frăgezimea.
2. Pot folosi unt în loc de margarină?
Da, iese chiar mai gustos, dar nu mai sunt de post. Untul face biscuiții mai fragezi, margarina îi lasă puțin mai crocanți.
3. Dacă nu am afine, ce pot pune?
Fructe de pădure congelate: zmeură, mure, coacăze sau vișine. Să ai grijă doar să nu le amesteci foarte tare, că fac aluatul prea umed.
4. Biscuiții trebuie neapărat răciți la frigider?
Da, altfel aluatul e prea moale și se lipește peste tot. Plus că la copt ies mai uniformi, nu se lasă prea tare.
5. Se pot congela biscuiții?
Da, îi poți păstra la congelator în pungi bine sigilate. Îi scoți la temperatura camerei, nu-și pierd textura.
6. Ce să fac dacă ies prea tari?
Ai pus prea multă făină sau ai copt prea mult. Data viitoare frământă mai puțin, folosește făina cu măsură și nu depăși timpul de copt.
7. Se poate reduce zahărul?
Da, poți folosi doar o lingură dacă vrei, dar nu mai ies la fel de gustoși. Poți compensa cu niște extract de vanilie.
8. Ce rol are bicarbonatul stins cu lămâie?
Face biscuiții mai ușori și mai fragezi, nu sări peste el. Dacă nu-l stingi, la copt se simte mirosul neplăcut.
Dacă te uiți la calorii, nu sunt cei mai „fit” biscuiți, dar nici prăjitură cu cremă nu mănânci. O porție de 3-4 biscuiți sare pe la 150-180 kcal, depinde cât de mari îi faci și cât zahăr folosești. Grăsimile vin din margarină/unt, dar nu-s multe la porție. Zahărul e cam 2-3g pe biscuit, iar fibrele vin din făina neagră. Dacă folosești margarină vegetală, nu ai colesterol, ceea ce-i bine pentru cine ține la așa ceva. Ca macronutrienți – sunt ok dacă vrei un dulce mai sănătos decât brioșele sau biscuiții cu creme. Nu zic să-i mănânci la fiecare masă, dar nu-i nici vreo bombă calorică. Plus, ai vitamina C și antioxidanți din afine, un pic de fibre din făină, deci măcar ai o scuză când mănânci mai mulți.
Biscuiții se țin cel mai bine într-o cutie metalică închisă, la temperatura camerei. Rezistă 3-4 zile fără să se înmoaie prea tare. Dacă ai făcut mulți, îi poți ține în pungi cu ziplock sau într-un borcan mare cu capac. Să nu-i lași descoperiți, altfel trag umezeala. Nu trebuie reîncălziți, sunt buni reci, dar dacă vrei să-i încălzești puțin (nu știu, poate ai chef de ceva mai fraged), bagă-i 1-2 minute la cuptorul încins, dar nu la microunde, că devin cauciuc.
Ingrediente:
- 250 g margarină sau unt (rol: dă frăgezime și gust, e „grăsimea” care leagă totul)
- 2 linguri zahăr brun (rol: îndulcire și aromă caramelizată, nu doar zahăr simplu)
- coaja rasă de la o lămâie (dă aromă și prospețime, nu folosi partea albă, e amară)
- zeama de la o lămâie (rol: pentru acid și ca să stingă bicarbonatul)
- 1 linguriță bicarbonat de sodiu (le face mai pufoase și ușoare, reacționează cu lămâia)
- 4 linguri de afine (dau culoare, acrișor, textură și ceva antioxidanți)
- 200 g făină albă (leagă și dă textură fragedă)
- 200 g făină neagră (aduce fibre, gust mai dens, biscuiți mai sățioși)
Ingrediente
250 gr unt sau margarina Rama mit butter 2 linguri zahar brun coaja de la o lamaie zeama de la o lamaie 4 linguri afine 1 lingurita bicarbonat de sodiu 200 gr faina alba 200 gr faina neagra