Azi am scos din congelator niște tacâmuri și aripioare uitate acolo, că mă tot rugase mama să nu le arunc, “că merg bine la o ciorbă”, așa că m-am mobilizat. Am pățit odată să le bag direct la fiert și mi-a ieșit cam tulbure și fadă. Acum nu mai sar peste nimic, am văzut cât contează să le lași un pic la înmuiat și să-ți faci de lucru separat cu legumele. Până și ai mei, care se strâmbă la verdețuri, au cerut să le mai pun leuștean data viitoare.
Dacă ai ceva timp, iese pentru vreo 8-10 porții bune, cam într-o oră și-un pic, nu e complicat deloc, doar că se adună vase la spălat, cum pățesc mereu la supe. E genul de rețetă de făcut când ai jumătate de frigider plin cu resturi de legume și nu vrei să irosești nimic. Nu trebuie să ai cine știe ce experiență, e foarte permisivă, dacă nu uiți să tot guști la final.
INGREDIENTE pentru o oală de 4 litri (cam 8 porții, dacă sunteți pofticioși):
1 kg de tacâmuri și aripioare de pui – asta-i baza, iese zeama gustoasă, mai ales dacă ai și câte un gât, câte-o spinare
3 morcovi – pentru dulceață și culoare, eu îi pun mai mulți că îmi place
2 rădăcini de pătrunjel mari – dau un gust proaspăt, nu le sări
1/2 țelină – nu toată lumea o vrea, dar schimbă mult aroma, chiar și o bucată mică
2 cepe medii – le bag mărunțite, fără să le ard
2 ardei grași galbeni – aici merge orice ardei, eu îi prefer galbeni, ies mai dulci
2 cartofi – nu prea mulți, să nu îngroașe prea tare
250 g mazăre congelată – să fie ceva crocant
250 g fasole verde congelată – sau proaspătă, dacă prinzi vara
50 ml ulei – ușurează puțin zeama, să nu fie prea “slabă”
500 ml bulion de casă sau o conservă de roșii cubulețe – pentru culoare și gust acrișor
aprox. 300 ml borș (după gust) – vezi să nu-l pui pe tot dintr-o dată
leuștean proaspăt, după ochi – îl pun la final, nu-l fierb tare
sare și piper după gust
opțional: o linguriță de vegeta (dacă nu te deranjează, eu uneori sar peste)
smântână, la servit
ardei iute (cine vrea, să nu-și strice ziua)
MOD DE PREPARARE (cum fac eu, fără bătaie de cap):
1. Curăț și porționez tacâmurile și aripioarele. Le clătesc bine sub jet de apă rece, apoi le las în apă rece vreo 20 de minute. Nu știu de ce, dar mie mi se pare că iese ciorba mai limpede.
2. Între timp, mă ocup de legume: ceapa o tai mic, morcovii și rădăcina de pătrunjel le dau pe răzătoarea mare (dacă am chef de “clasic”, le tai cubulețe). Țelina, la fel, cubulețe mici. Ardeiul – cubulețe sau fâșii, cum iese mai repede.
3. Într-o oală de 4 litri, pun uleiul la încins la foc potrivit. Arunc legumele mărunțite, le las vreo 5-7 minute, amestec ușor să nu se lipească. Trebuie doar să se înmoaie un pic și să se simtă mirosul.
4. Adaug tacâmurile și aripioarele scurse de apă. Le amestec cu legumele, să se “împrietenească” la căldură vreo 10 minute. Nu le prăjesc, doar le întorc de câteva ori.
5. Completez cu apă caldă până la o treime din oală, cam 1,5 litri. Pun sare, piper (nu mult, să pot regla la final), las la foc mic să dea două-trei clocote bune, iau spuma dacă e, să nu rămână “pete” în zeamă.
6. Când nu mai face spumă și s-au lăsat ingredientele, pun mazărea și fasolea verde. Dacă-s congelate, le arunc direct, dacă-s proaspete, le rup bucățele mici înainte.
7. După 10-15 minute, adaug cartofii tăiați cuburi mici. Verific de sărat, nu pun vegeta de la început că și borșul mai sărează.
8. Când legumele-s aproape gata (cam după 30-35 de minute de fiert în total), pun bulionul sau roșiile din conservă. Încerc să nu exagerez, uneori pun jumătate de bulion, restul rosii cubulețe.
9. Cam după 5 minute, gust. Dacă totul e fiert, torn borșul, direct sau fiert separat, după cum îmi vine. Nu-l pun pe tot odată, am pățit să stric ciorba dacă-l torn fără să gust. Leușteanul îl pun ultimul, tocat grosier, îl las să tragă aburul vreo 2-3 minute, apoi sting focul.
10. La final, dacă vreau, mai bag un praf de piper, o picătură de ulei, amestec totul. Scot bucățile de carne, le curăț de pe oase, le pun la loc dacă-s pofticioși care nu le suportă întregi.
DE CE O FAC DES
E cea mai bună variantă când se adună legume care-s pe cale să se ofilească sau când am oase și tacâmuri din dezosări. Efectiv nu se aruncă nimic. Ciorba asta ține de foame și merge la orice masă – la prânz cu pâine de casă sau seara, când ți-e poftă de ceva cald. E bună și pentru copii (scoți oasele, nu-i nicio tragedie). Mă scoate din încurcătură când nu știu ce să gătesc sau am musafiri pe neanunțate – tot timpul e ceva de pus la ciorbă în congelator. Când pun și leuștean proaspăt, nici nu se compară cu nicio variantă “de la magazin”.
SFATURI, VARIAȚII ȘI IDEI DE SERVIRE
Sfaturi utile:
– Nu lăsa carnea să fiarbă prea tare de la început, altfel se dezintegrează și se face ciorba tulbure.
– Pune borșul spre final, nu-l fierbe mult, altfel pierzi gustul acrișor.
– Spumează cu răbdare la început, ca să fie zeama limpede. Unii dau “clocot” prea tare și rămâne spuma toată acolo, nu e ok.
– Gustă des spre final, ca să nu-ți iasă prea acră sau prea sărată.
– Legumele congelate se pot pune direct, nu trebuie decongelate.
Înlocuiri de ingrediente:
– Dacă n-ai borș, merge și cu zeamă de lămâie sau oțet diluat. Cu lămâie e mai fresh, cu oțet e mai aspră.
– Dacă ești vegetarian, sari peste carne și adaugi o lingură generoasă de ulei și eventual niște ciuperci sau conopidă pentru consistență.
– În loc de bulion poți folosi roșii proaspete, le opărești, le decojești și le tai cuburi.
– Pentru dietă fără gluten, scoți vegeta dacă obișnuiești să pui. Altceva cu gluten nu e pe listă.
Variații:
– Uneori înlocuiesc fasolea verde cu dovlecel, dacă am. Iese mai lejeră.
– Poți să pui năut, linte sau orice altă leguminoasă dacă vrei mai multă consistență.
– Dacă vrei mai bogată, bag la final și câteva fâșii de fidea subțire (dar să nu te superi dacă se tulbură ciorba).
Idei de servire:
– Merge musai cu o lingură de smântână bună, oțet pentru cine vrea mai acră, și ardei iute (eu mereu uit să pun, și apoi mă oftic la masă).
– Cu pâine proaspătă sau mămăligă, în funcție de ce ai la îndemână.
– La prânz, lângă o salată de roșii cu ceapă sau castraveți murați.
– Un pahar mic de vin alb, de casă dacă ai, merge surprinzător de bine.
ÎNTREBĂRI FRECVENTE
1. Ce pot folosi în loc de borș dacă nu găsesc?
– Cel mai simplu pui zeamă de lămâie sau oțet (cam două-trei linguri la oala asta, dar gustă și vezi cât vrei de acră). Unii folosesc și suc de roșii mai acrișor, nu e rău.
2. Pot să folosesc și alte legume decât cele din rețetă?
– Absolut. Merge cu tot ce ai la îndemână: conopidă, dovlecel, țelină mai multă, chiar și cartofi dulci dacă vrei să schimbi gustul. Doar să nu pui prea multe deodată, să nu iasă un ghiveci.
3. Se poate face și fără carne?
– Sigur că da. Faci totul la fel, doar că bagi ulei ceva mai mult la călit și folosești mai mult leuștean, ca să nu iasă fadă. Ciupercile dau și ele un gust bun, dacă vrei ceva care să “țină”.
4. Cum pot să o fac mai dietetică?
– Sari peste uleiul de la început sau pune doar o linguriță-două. Renunță la smântână la servire. Poți înlocui cartofii cu dovlecel sau țelină rădăcină.
5. Se poate congela?
– Eu am congelat uneori, dar să știi că mazărea și fasolea verde devin cam fleșcăite la decongelare. Cel mai bine e să o ții la frigider și să o termini în câteva zile.
VALORI NUTRIȚIONALE (estimativ, pentru o porție generoasă):
Are în jur de 120-150 kcal la 350 ml, în funcție de câtă carne pui și dacă adaugi smântână. Majoritatea caloriilor vin de la carne și ulei. Grăsimile sunt ok, nu foarte multe, pentru că tacâmurile și aripioarele nu sunt cele mai grase părți. Carbohidrații vin în special de la legume și cartofi, iar proteinele de la carne și puțin de la leguminoase. Este un preparat foarte echilibrat: destul de sățios, sărac în grăsimi dacă nu exagerezi cu uleiul, bogat în fibre (de la morcovi, pătrunjel, fasole, mazăre). Merge foarte bine într-un meniu echilibrat, fie că ești la dietă, fie că nu.
CUM SE PĂSTREAZĂ ȘI REÎNCĂLZEȘTE
După ce se răcește, ține foarte bine la frigider, acoperită, până la 4 zile. Încălzește doar cât mănânci, nu toată oala, că nu-i place să fie “răscoaptă” de mai multe ori. La reîncălzire, dacă se îngroașă prea tare, adaugă puțină apă sau chiar un strop de borș sau lămâie, să reîmprospătezi gustul. Smântâna se pune doar la servit, nu de la început, altfel se “taie”. Dacă ai musafiri sau vrei să o iei la pachet, e la fel de bună și a doua zi, uneori chiar mai bună, pentru că se amestecă aromele. Eu pun câteva frunze de leuștean proaspăt chiar înainte să o încălzesc iar.
Dacă ai ceva timp, iese pentru vreo 8-10 porții bune, cam într-o oră și-un pic, nu e complicat deloc, doar că se adună vase la spălat, cum pățesc mereu la supe. E genul de rețetă de făcut când ai jumătate de frigider plin cu resturi de legume și nu vrei să irosești nimic. Nu trebuie să ai cine știe ce experiență, e foarte permisivă, dacă nu uiți să tot guști la final.
INGREDIENTE pentru o oală de 4 litri (cam 8 porții, dacă sunteți pofticioși):
1 kg de tacâmuri și aripioare de pui – asta-i baza, iese zeama gustoasă, mai ales dacă ai și câte un gât, câte-o spinare
3 morcovi – pentru dulceață și culoare, eu îi pun mai mulți că îmi place
2 rădăcini de pătrunjel mari – dau un gust proaspăt, nu le sări
1/2 țelină – nu toată lumea o vrea, dar schimbă mult aroma, chiar și o bucată mică
2 cepe medii – le bag mărunțite, fără să le ard
2 ardei grași galbeni – aici merge orice ardei, eu îi prefer galbeni, ies mai dulci
2 cartofi – nu prea mulți, să nu îngroașe prea tare
250 g mazăre congelată – să fie ceva crocant
250 g fasole verde congelată – sau proaspătă, dacă prinzi vara
50 ml ulei – ușurează puțin zeama, să nu fie prea “slabă”
500 ml bulion de casă sau o conservă de roșii cubulețe – pentru culoare și gust acrișor
aprox. 300 ml borș (după gust) – vezi să nu-l pui pe tot dintr-o dată
leuștean proaspăt, după ochi – îl pun la final, nu-l fierb tare
sare și piper după gust
opțional: o linguriță de vegeta (dacă nu te deranjează, eu uneori sar peste)
smântână, la servit
ardei iute (cine vrea, să nu-și strice ziua)
MOD DE PREPARARE (cum fac eu, fără bătaie de cap):
1. Curăț și porționez tacâmurile și aripioarele. Le clătesc bine sub jet de apă rece, apoi le las în apă rece vreo 20 de minute. Nu știu de ce, dar mie mi se pare că iese ciorba mai limpede.
2. Între timp, mă ocup de legume: ceapa o tai mic, morcovii și rădăcina de pătrunjel le dau pe răzătoarea mare (dacă am chef de “clasic”, le tai cubulețe). Țelina, la fel, cubulețe mici. Ardeiul – cubulețe sau fâșii, cum iese mai repede.
3. Într-o oală de 4 litri, pun uleiul la încins la foc potrivit. Arunc legumele mărunțite, le las vreo 5-7 minute, amestec ușor să nu se lipească. Trebuie doar să se înmoaie un pic și să se simtă mirosul.
4. Adaug tacâmurile și aripioarele scurse de apă. Le amestec cu legumele, să se “împrietenească” la căldură vreo 10 minute. Nu le prăjesc, doar le întorc de câteva ori.
5. Completez cu apă caldă până la o treime din oală, cam 1,5 litri. Pun sare, piper (nu mult, să pot regla la final), las la foc mic să dea două-trei clocote bune, iau spuma dacă e, să nu rămână “pete” în zeamă.
6. Când nu mai face spumă și s-au lăsat ingredientele, pun mazărea și fasolea verde. Dacă-s congelate, le arunc direct, dacă-s proaspete, le rup bucățele mici înainte.
7. După 10-15 minute, adaug cartofii tăiați cuburi mici. Verific de sărat, nu pun vegeta de la început că și borșul mai sărează.
8. Când legumele-s aproape gata (cam după 30-35 de minute de fiert în total), pun bulionul sau roșiile din conservă. Încerc să nu exagerez, uneori pun jumătate de bulion, restul rosii cubulețe.
9. Cam după 5 minute, gust. Dacă totul e fiert, torn borșul, direct sau fiert separat, după cum îmi vine. Nu-l pun pe tot odată, am pățit să stric ciorba dacă-l torn fără să gust. Leușteanul îl pun ultimul, tocat grosier, îl las să tragă aburul vreo 2-3 minute, apoi sting focul.
10. La final, dacă vreau, mai bag un praf de piper, o picătură de ulei, amestec totul. Scot bucățile de carne, le curăț de pe oase, le pun la loc dacă-s pofticioși care nu le suportă întregi.
DE CE O FAC DES
E cea mai bună variantă când se adună legume care-s pe cale să se ofilească sau când am oase și tacâmuri din dezosări. Efectiv nu se aruncă nimic. Ciorba asta ține de foame și merge la orice masă – la prânz cu pâine de casă sau seara, când ți-e poftă de ceva cald. E bună și pentru copii (scoți oasele, nu-i nicio tragedie). Mă scoate din încurcătură când nu știu ce să gătesc sau am musafiri pe neanunțate – tot timpul e ceva de pus la ciorbă în congelator. Când pun și leuștean proaspăt, nici nu se compară cu nicio variantă “de la magazin”.
SFATURI, VARIAȚII ȘI IDEI DE SERVIRE
Sfaturi utile:
– Nu lăsa carnea să fiarbă prea tare de la început, altfel se dezintegrează și se face ciorba tulbure.
– Pune borșul spre final, nu-l fierbe mult, altfel pierzi gustul acrișor.
– Spumează cu răbdare la început, ca să fie zeama limpede. Unii dau “clocot” prea tare și rămâne spuma toată acolo, nu e ok.
– Gustă des spre final, ca să nu-ți iasă prea acră sau prea sărată.
– Legumele congelate se pot pune direct, nu trebuie decongelate.
Înlocuiri de ingrediente:
– Dacă n-ai borș, merge și cu zeamă de lămâie sau oțet diluat. Cu lămâie e mai fresh, cu oțet e mai aspră.
– Dacă ești vegetarian, sari peste carne și adaugi o lingură generoasă de ulei și eventual niște ciuperci sau conopidă pentru consistență.
– În loc de bulion poți folosi roșii proaspete, le opărești, le decojești și le tai cuburi.
– Pentru dietă fără gluten, scoți vegeta dacă obișnuiești să pui. Altceva cu gluten nu e pe listă.
Variații:
– Uneori înlocuiesc fasolea verde cu dovlecel, dacă am. Iese mai lejeră.
– Poți să pui năut, linte sau orice altă leguminoasă dacă vrei mai multă consistență.
– Dacă vrei mai bogată, bag la final și câteva fâșii de fidea subțire (dar să nu te superi dacă se tulbură ciorba).
Idei de servire:
– Merge musai cu o lingură de smântână bună, oțet pentru cine vrea mai acră, și ardei iute (eu mereu uit să pun, și apoi mă oftic la masă).
– Cu pâine proaspătă sau mămăligă, în funcție de ce ai la îndemână.
– La prânz, lângă o salată de roșii cu ceapă sau castraveți murați.
– Un pahar mic de vin alb, de casă dacă ai, merge surprinzător de bine.
ÎNTREBĂRI FRECVENTE
1. Ce pot folosi în loc de borș dacă nu găsesc?
– Cel mai simplu pui zeamă de lămâie sau oțet (cam două-trei linguri la oala asta, dar gustă și vezi cât vrei de acră). Unii folosesc și suc de roșii mai acrișor, nu e rău.
2. Pot să folosesc și alte legume decât cele din rețetă?
– Absolut. Merge cu tot ce ai la îndemână: conopidă, dovlecel, țelină mai multă, chiar și cartofi dulci dacă vrei să schimbi gustul. Doar să nu pui prea multe deodată, să nu iasă un ghiveci.
3. Se poate face și fără carne?
– Sigur că da. Faci totul la fel, doar că bagi ulei ceva mai mult la călit și folosești mai mult leuștean, ca să nu iasă fadă. Ciupercile dau și ele un gust bun, dacă vrei ceva care să “țină”.
4. Cum pot să o fac mai dietetică?
– Sari peste uleiul de la început sau pune doar o linguriță-două. Renunță la smântână la servire. Poți înlocui cartofii cu dovlecel sau țelină rădăcină.
5. Se poate congela?
– Eu am congelat uneori, dar să știi că mazărea și fasolea verde devin cam fleșcăite la decongelare. Cel mai bine e să o ții la frigider și să o termini în câteva zile.
VALORI NUTRIȚIONALE (estimativ, pentru o porție generoasă):
Are în jur de 120-150 kcal la 350 ml, în funcție de câtă carne pui și dacă adaugi smântână. Majoritatea caloriilor vin de la carne și ulei. Grăsimile sunt ok, nu foarte multe, pentru că tacâmurile și aripioarele nu sunt cele mai grase părți. Carbohidrații vin în special de la legume și cartofi, iar proteinele de la carne și puțin de la leguminoase. Este un preparat foarte echilibrat: destul de sățios, sărac în grăsimi dacă nu exagerezi cu uleiul, bogat în fibre (de la morcovi, pătrunjel, fasole, mazăre). Merge foarte bine într-un meniu echilibrat, fie că ești la dietă, fie că nu.
CUM SE PĂSTREAZĂ ȘI REÎNCĂLZEȘTE
După ce se răcește, ține foarte bine la frigider, acoperită, până la 4 zile. Încălzește doar cât mănânci, nu toată oala, că nu-i place să fie “răscoaptă” de mai multe ori. La reîncălzire, dacă se îngroașă prea tare, adaugă puțină apă sau chiar un strop de borș sau lămâie, să reîmprospătezi gustul. Smântâna se pune doar la servit, nu de la început, altfel se “taie”. Dacă ai musafiri sau vrei să o iei la pachet, e la fel de bună și a doua zi, uneori chiar mai bună, pentru că se amestecă aromele. Eu pun câteva frunze de leuștean proaspăt chiar înainte să o încălzesc iar.